شگفت انگیزترین و زیباترین مکانهای جهان

زیباترین جزیره جهان جزیره ماوی (مائویی)

,

جزیره ماوی (مائویی Maui) با مساحتی بالغ بر ۷۲۷٫۲ کیلومتر مربع، دومین جزیره ی بزرگ هاوایی و هفدهمین جزیره  بزرگ آمریکا می باشد. جزیره ی ماوی بخشی از ایالت هاوایی را تشکیل می دهد و بزرگترین جزیره از ۴ جزیره تشکیل دهنده منطقه ی ماوی می باشد. در سال ۲۰۱۰ این جزیره جمعیتی حدود ۱۴۵ هزار نفر داشت و بعد از اوهایو و هاوایی، سومین جزیره  پرجمعیت هاوایی بوده است.

Maui-island
مردم بومی هاوایی نام این جزیره را به افتخار افسانه ای به نام هاوائیولی نامگذاری کردند که به نظر می رسد از ملوانان پلینزی بوده و برای اولین بار جزایر هاوایی را کشف کرده است.

Maui-island

بر اساس این افسانه، هاوائیولی یکی از جزایر را به افتخار پسرش ماوی نام نهاد که نام یکی از خدایان هم بوده است. ماوی همچنین با نام “جزیره دره” هم شناخته می شده چرا که تنگه های عظیمی بین آتشفشان های شمال غربی و جنوب شرقی آن وجود دارد و دره های بزرگ و فراوانی نیز در درون این کوه های بلند آتشفشانی به وجود آمده اند.

Maui-island

اهالی پلینزی اولین مردمی بودند که در ماوی ساکن شدند. این مردم، قانونی به نام کاپو داشتند که نظم اجتماعی بسیار سختی بود و تمام جنبه های زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می داد و به تدریج تبدیل به اساس فرهنگ مردم هاوایی شد.

Maui-island

تاریخ مدرن هاوایی در اواسط قرن ۱۸ میلادی آغاز شد. پادشاه کامهامیهای اول، در سال ۱۷۹۰ به ماوی حمله کرد و در جنگی بی نتیجه شرکت جست و سرانجام چند سال بعد ماوی را تحت کنترل خود درآورد.

Maui-island

قلعه افسانه ای نیو شوان استاین یا نئو شوان اشتین ( Neuschwanstein Castle )

,

نمای زیبایی از قلعه نیو شوان اشتیان

نمای زیبایی از قلعه نیو شوان اشتیان

نئوشوان اشتین( نیو شوان استاین) مشهورترین قصر در میان سه قصر سلطنتی ساخته شده برای پادشاه لوئیز دوم باوریا، معروف به کینگ لودویگ دیوانه، در باورین آلپ آلمان ساخته شده است.  این قلعه تجسم مکتب هنری رمانتیک است.

قلعه نیوشوان اشتیان

قلعه نیوشوان اشتیان

این قلعه به طرز خارق العاده ای بر فراز یک بلندی بسیار زیبا  بر فراز دره رود پولات ساخته شده و ۳۳۰۶ فوت از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد  واقع شده است.در ساخت ساختمان آن  تاثیر هنر رمانتیسم( romanesque) پیش از قرن ۱۳ میلادی کاملا مشهود است.

معماری منحصر بفرد قلعه نیو شوان اشتاین

معماری منحصر بفرد قلعه نیو شوان اشتاین

تاثیر این سبک به خوبی در ساخت بنا و جزئیات و تزئینات آن ، مخصوصا در طاقدیس ها ، قوس های پنجره ها و محل و نحوه قرار گرفتن برج ها در کنار ساختمان اصلی قلعه بخوبی مشهود است.

ساخت این قلعه فوق العاده زیبا در سال ۱۸۶۹ شروع شد اما قسمت های از قلعه مانند اتاق خصوصی و محل کار پادشاه در طبقات سوم و چهارم قصر با مرگ پادشاه در سال ۱۸۸۶ ب حالت نزدیک به اتمام رها شد، که این قسمت از قلعه که بعضا آجرهای دیوارهای آن هنوز مشخص است خارج از دسترس عموم قرار دارد.

قلعه نیوشوان اشتیان

قلعه نیوشوان اشتیان

قسمت ورودی آن به دو راهرو تقسیم می شود. روی دیوارهای ورودی  با نقاشی های تزئینی نقاشان معروف آن دوره  پوشیده شده است.

راهرو ورودی قصر

راهرو ورودی قصر

سالن محل قرار گرفتن تخت پادشاه به سبک استادانه ای به روش معماری بیزانسی توسط ادوارد و جولیوس هافمن طراحی شده است که کاملا تقلیدی  از معماری مسجد ایاصوفیه (Hagia Sophia ) است (مسجد ایاصوفیه در زمان ساخت توسط امپراطوری بیزانس کلیسا بوده و بعد از تصرف کنستانتینیه (برگرفته از نام کنستانتین امپراطور وقت روم کبیر)  یا همان قصطنطنیه و تغییر نام شهر به استانبول به مسجد تبدیل شد و نقاشی های داخلی آن که نقوشی از فرشته ها، حضرت مریم،حضرت عیسی و حواریون بود با لایه نازکی از گچ پوشانده شد و در آن محراب ساخته شد).

سالن قرار گرفتن تخت پادشاه

سالن قرار گرفتن تخت پادشاه

این سالن در دو طبقه ساخته شده است که طبقه پایین دارای ستون های سرخ رنگ و طبقه بالا برروی ستون هایی از لاجورد آبی قرار گرفته است و سالن در همان سالی به اتمام رسید که پادشاه درگذشت یعنی ۱۸۸۶ میلادی.

سالن قرار گرفتن تخت پادشاه

سالن قرار گرفتن تخت پادشاه

محل قرار گرفتن تخت یک نیمه گنبد آلاچیق شکل طلایی رنگ بود که با پله های مرمرین ساخته شده بود. قسمت بالاسری تخت طراحی بود از حضرت عیسی(ع) و حواریون و پشت تخت نیز نمادی از دو شیر قرار میگرفت نمادی از پادشاهی بایرن آلمان. طرح اصلی برای ساخت  تخت پادشاه، طرحی بود متشکل از طلا و عاج که هیچوقت ساخته نشد.

نمای برفی قلعه

نمای برفی قلعه

ساخت این قلعه بر اساس پلان سنجیده ای صورت گرفته است. قلعه مجهز به تمام امکانات رفاهی مدرن آن دوره بوده است. در هر طبقه آب جاری وجود داشته است. دستشویی هایی با سیفون خودکار وجود داشته و تمام ساختمان مجهز به سیستم خنک کننده ی هوای گرم بوده است.

یک روز مه آلود

یک روز مه آلود

فضای عاشقانه اطراف قلعه را بیشتر مدیون دره عمیق نزدیک(دره پولات)  آن با ارتفاع ۹۲ متری است که یک آبشار زیبا در میان آن جریان دارد که بر بالای آن پل معلقی در ارتفاع ۴۵ متری قرار گرفته که به نام مادر لودویگ ملکه ماری نامیده می شود.این پل از چوب ساخته شده بود اما درسال ۱۸۶۶ پل فلزی امروزی جایگزین آن گردید.

نمای زیبای اطراف قلعه

نمای زیبای اطراف قلعه

توریست های آمریکایی بیشتر با نیوشوان استاین آشنا هستند چرا که قلعه ی “زیبای خفته” در دیزنی لند برگرفته از این قلعه است.

نیو شوان استاین در یک روز برفی

نیو شوان استاین در یک روز برفی

.

.

اهرام جیزه مصر

سه هرم از فراعنه سلسله چهارم به نامهای خوفو یا خئوپوس (Cheops) (به معنای کسی که به افق تعلق دارد)، خفره (Khafre) یا خفرن (یعنی بزرگ) و منکور (Menkaure) یا موکرینوس (به معنای ملکوتی) وجود دارد. هرمهای سه گانه، عظیم ترین و باشکوهترین بناهای دوره پادشاهی کهن هستند که در نزدیکى قاهره در ۸ کیلومتر و سیصد مترى رود نیل در محلى موسوم به جیره قاهره امروزی قرار دارند و از بزرگترین ابنیه و آثار باستانى کشور مصر به شمار مى‌روند که جزو عجایب هفت گانه جهان باستان نیز محسوب می شوند. این هرمها که از حدود سال ۲۵۵۰ پیش از میلاد ساخته شده اند، اهرام جیزه نقطه اوجی در تکامل شیوه معماری مقابر مصر در دوره پادشاهی کهن است که با ساختن مصطبه ها ، مقابر اولیه مصریان که غالباً آجری یا سنگی بودند ، آغاز و با هرم پلکانی زوسر پیشرفت کرد.

اهرام سه گانه مصر

اهرام سه گانه مصر

برای ساخت اهرام، تعدادی شیب راهه آجر فرش احداث گردید و تخته سنگهای آهکی را که از معادن آن سوی نیل با قایق به آنجا منتقل می شدند احتمالا با چرخ دستی با نیروی عظیم انسانی به بالای پلکانهای در حال ساخت منتقل میکردند.
در جلوی هر هرم، معبد کوچکی قرار داشت که با گذرگاهی سنگفرش به معبدی دیگر که در دره نیل، در حاشیه مزارع واقع بود می پیوست. ورود به معبد واقع در دره از طریق مجرایی از رود نیل ممکن بود و هنگام جاری شدن سیل، با قایق به آنجا رفت و آمد می کردند.
در دو سوی اهرام، هرمهایی کوچک با طرحی منظم و دقیق وجود داشت که ویژه اعضای خاندان سلطنتی بود و تعدادی مصطبه نیز به مقامهای بلندپایه درباری اختصاص داشت. جهت هرمهای سه گانه، شمالی – جنوبی است؛ هرمهای خوفو و خفرع نیز بر روی محوری مایل در امتداد یکدیگر ساخته شده اند.

اهرام سه گانه مصر

- هرم خوفو :

خوفو دومین پادشاه سلسله چهارم بود که از حدود سال ۲۵۵۱ پیش از میلاد به مدت نزدیک به ربع قرن بر مصر حکومت نمود. وی مجموعه جیزه را در چهل کیلومتری شمال داشور، نزدیک قاهره مدرن و شهر تاریخی و کهن ممفیس، پایه گذاری کرد. این مجموعه دارای پنج عنصر اصلی است: اهرام خوفو، خفره ، منکور و تندیس ابوالهول و معبد دره ای هرم خفره. از اهرام سه گانه جیزه، هرم خـوفو، بزرگترین هرم دنیا و بزرگترین بنای سنگی ساخت دست بشر است و تاریخ ساخت آن به حدود سال ۲۵۷۰ پیش از میلاد باز می گردد. این بنای یادمانی سنگی بسیار عظیم, به «هرمی که مکان طلوع و غروب خورشید است»، شهرت داشت.
به استثنای اتاقک تدفین، توده غول پیکری از بنایی با سنگ آهک یا کوهی از سنگ است که مطابق همان اصول ساختمانی هرم پله دار پادشاه زوسر در سقاره ساخته گردیده. لازم به ذکر است که تمامی سنگهای بکار رفته در ساخت اهرام، بدون ملات در کنار یکدیگر کار گذاشته شده اند.

هرم بزرگ خوفو

هرم بزرگ خوفو

زاویه شیب پهلوهای هرم خوفو ۵۴ درجه و ۵۴ دقیقه است که ضابطه ای برای ساخت هرمهای بعدی در مصر شد. طول ضلع هر قاعده این هرم ۲۳۰/۳۶۴ متر، طول هر یال ۲۱۷متر، بلندای اصلی آن حدود ۱۴۵/۷۵ متر و ‌ارتفاع کنونی آن حدود ۱۳۷/۱۸ متر است و قاعده هرم, ۳۷/۵ هکتار زمین را فرا گرفته است. در ساخت این بنای عظیم نزدیک ۲/۳۰۰/۰۰۰ قطعه سنگ در ۲۱۰ ردیف سنگ چین بکار رفته که هریک وزنی بین ۲ تا ۱۵ تن داشته اند (وزن متوسط سنگها ۵/۲ تن می باشد). در برخی منابع که در رابطه با ویژگیهای منحصر بفرد این بنای عظیم منتشر گردیده، جرم هرم خئوپوس را برابر یکصد میلیونیوم کره زمین تخمین زده اند.
از سال۲۳۰۰ تا۲۷۰۰ قبل از میلاد ،۸۰ هرم در مصر ساخته شد. اولین هرم بزرگ را دومین پادشاه از سلسه سوم فراعنه بنام جوزر بر پا کرد و این سنت تا سلسه هجدهم ادامه یافت. بعد از آن تا بیست و پنجمین فرعون دیگر هرمی ساخته نشد.

هرم خوفو

هرم خوفو

بیشتر سنگهای بکار رفته در این بنا به بزرگی سنگهای عظیمی هستند که بوسیله کامیون حمل می شوند. سطح خارجی زمختی که ما امروزه از این هرم می بینیم مقبره فرعونی به نام خوفو بوده که درآن زمان پوشیده شده از سنگهای آهک صیقلی و زیبایی بوده است . فرمانروایان بعدی این سنگهای با ارزش را متعاﻗﺒﺄ برای ساختن بناهای خودشان می دزدیدند. این عمل باعث شد که از ارتفاع هرم ۵ درصد کم شود و به ارتفاع فعلی اش که ۱۳۸ متر است برسد .
هرم خوفو دارای سه اتاق دفن اجساد است . اتاق اول محل دفن شاه، اتاق دوم محل دفن ملکه و اتاق سوم که برای رد گم کردن دزدان هرم بوده است.

پلان داخلی هرم بزرگ خوفو

پلان داخلی هرم بزرگ خوفو

- هرم خفره :

هرم خفره که با نام خفرن هم شناخته می شود دومین هرم بزرگ از دوران مصر باستان در جیزه و آرامگاه فرعون سلسله چهارم از پادشاهان مصر است. خفره احتمالا از حدود ۲۵۵۸ پیش از میلاد به مدت ۲۶ سال بر مصر حکومت کرده است.هرم خفرع که در جنوب غربی هرم بزرگ خوفو واقع گردیده، ۱۳۶/۵ متر ارتفاع دارد (درحالیکه بلندای اصلی آن ۱۴۳/۵ متر بوده)، طول هر قاعده آن ۲۱۵/۸ متر و زاویه شیب هرم ۵۳ درجه و ۲۰ دقیقه می باشد که تقریباً حدود ۲ درجه بیشتر از شیب هرم همسایه خود یعنی هرم بزرگ خوفو است. در تصاویر، هرم خفرع به دلیل واقع شدن بر سطحی بلندتر نسبت به هرم بزرگ خوفو ، مرتفع تر به نظر می رسد. این هرم از بلوک های سنگ آهکی که وزن هرکدام به بیش از ۲ تن می رسد ساخته شده است. کشف اتاق های درونی این هرم هم مثل هرم بزرگ برای دانشمندان امکان پذیر نیست.

هرم خفره

هرم خفره

در دوران پادشاهی کهن، ساخت ورودی در بخش شمالی اهرام، رو به سوی ستاره قطبی، بخشی از مقررات دینی بوده است. در تمامی هرمها این موضوع رعایت شده ؛ تنها استثناء ، هرم خفرع است که در پهلوی شمالی دارای دو ورودی می باشد.
پس از ساخت قاعده اهرام، بدنه آنها را با سنگهای آهک سفید و براق می پوشاندند؛ پوشـش از رأس هرم رو به پایین صورت می گرفت. بدین ترتیــب که قطـعات سـنگ آهـکی را روی پـله ها قرار می دادند و بیـــن آنهـا را پـر می کردند، سپس آنها را می تراشیدند و رو به پائین صاف می کردند تا زاویه مناسب پیدا کند و ظاهرشان براق شود. تمامی اهرام بجز هرم پلکانی زوسر، میدوم و منکورع، دارای پوشش بوده اند. هنوز بخشی از پوشش آهکی رأس هرم خفرع موجود است، اما سنگهای پوششی هرم خوفو را در قرون وسطی برای استفاده در ساخت بناهای قاهره کنده اند.

عکس هوایی از اهرام سه گانه

عکس هوایی از اهرام سه گانه

- هرم منکور :

در بین ۳ هرم اصلی، کوچک ترین هرم، منکور  نامیده می شود که به عنوان مقبره منکور پنجمین پادشاه سلسله چهارم و پسر خفرع بود که از حدود ۲۵۳۲ پیش از میلاد به مدت بیست و نه سال بر مصر حکمرانی کرد ساخته شده است. این هرم، ۵/۶۶ متر بلندا داشته که امروزه به ۶۲ متر تقلیل یافته است و دارای شیبی با زاویه حدود ۵۱ درجه است.

هرم منکور

هرم منکور

درباره این سه گانه های عجیب،حرف و حدیث های زیادی وجود دارد،بر این اساس اگر دو خط عمود بر هم از دو منتها الیه شرقی- غربی و شمالی – جنوبی زمین رسم کنیم، محل تلاقی آن دو در محل ساخت اهرام مصر خواهد بود. همچنین ابعاد و اندازه های اهرام مصر به لحاظ هندسی با بعضی فواصل و نسبت های نجومی متناسب است.

- مجسمه ابولهول :

مجسمه ابوالهول یکی دیگر از عجایب شگفت انگیزی است که در نزدیکی اهرام ساخته شده است.
اسفینکس یا ابوالهول،یکی دیگر از آثار باستانی و عجایب بجا مانده در مصر است.ابوالهول مجسمه یک موجود اساطیری است که مثل گربه سانان روی زمین خوابیده و با سری انسان نما در زمین مسطح جیزه در ساحل غربی رود نیل در نزدیکی قاهره ساخته شده است.در طول قرون وسطی نام های مختلفی برای این مجسمه گذاشته شده بود اما در دوران جدید خیلی ها این مجسمه بزرگ را با نام ابوالهول می شناسند که معنای « خدای ترور»و یا« خدای وحشت» است.

مجسمه اوالهول در جیزه مصر

مجسمه اوالهول در جیزه مصر

این مجسمه که طولش ۶۰ متر، عرضش شش متر و ارتفاعش ۲۰/۲۲ متر است به عنوان بزرگ ترین تندیس سنگی یکپارچه جهان شناخته می شود .یعنی کل پیکره مجسمه روی یک سنگ یک پارچه تراشیده شده است.طبق اسناد بجا مانده این مجسمه در بین سال های ۲۵۵۵ تا ۲۵۳۲ قبل از میلاد به دست فرعون خوفو و یا احتمالا خفره ساخته شده است.
هنوز برای دانشمندان مشخص نشده که سازندگان اصلی ابوالهول در آن دوران چه نامی بر روی مجسمه خود گذاشته بودند،حتی در سنگ نوشته هایی که تاکنون از دوران «پادشاهی قدیم» در مصر کشف شده اند هیچ نامی از این مجسمه نیامده است تا از این طریق بتوان به نام اولیه و اصلی این مجسمه و هدف اصلی و چگونگی ساخت آن پی برد.این احتمال وجود دارد که ابوالهول از روی موجودات افسانه ای یونان ساخته شده باشد اما این حیوان اساطیری یونان دارای بدن شیر،سر یک زن و بال های عقاب است؛ در حالی که ابوالهول بزرگ و یا دیگر مجسمه های ابوالهول در مصر دارای سر مرد و بدون بال ساخته شده اند.

ابوالهول با نمایی از هرم خفره

ابوالهول با نمایی از هرم خفره

با وجود نقطه نظرات مختلف در طول سال های اخیر، باستان شناسان جدید مصری و کسانی که روی تاریخ مصر مطالعه و تحقیق می کنند،توانسته اند همچنان این نظریه قدیمی را حفظ کنند که ابوالهول بزرگ توسط فرعون آن زمان یعنی«خفره» ساخته شده است.
طبق نظریه یکی دیگر از دانشمندان،اسفینکس گذرگاه اهرام بوده است که «خفره» آن را در برابر اهرام و برای حفاظت از آنها بنا کرده است.بر طبق افسانه ها اسفینکس حفاظت کننده و نگهبان اهرام در برابر دشمنان و دزدان بوده است.
همچنین طبق یک نظریه دیگر اسفینکس قبل از ساخت هرم های بزرگ ساخته شده است و در آن دوران به احتمال زیاد مرکز پرستش خورشید بوده است.
در این نظریه زمان ساخت اسفینکس را پیش از دوران « پادشاهی قدیم» در مصر می دانند یعنی قبل از آنکه منطقه «جیزه»به مکانی برای ساختن هرم ها و دفن کردن فراعنه در آنها تبدیل شود.

سفنیکس یا مجسمه ابوالهول

سفنیکس یا مجسمه ابوالهول

یکی دیگر از عجایب ابوالهول ستون سنگی چهار ضلعی است که در میان پنجه های این پیکره قرار دارد. این ستون سنگی چهار ضلعی برای تعیین دقیق اولین روز سال یعنی روزی که طول شبانه روز دقیقاً با هم برابری می کنند به کار می رفته است.هنوز پاسخی برای این سؤال پیدا نشده که چطور مصری های آن زمان به این نتیجه رسیده اند که سایه این ستون می تواند برای محاسبه دقیق محیط کره زمین در رابطه با عرض جغرافیایی محل مورد نظر مورد استفاده قرار بگیرد.

.

برج ایفل فرانسه  (Tower Eiffel)‏

برج ایفل (به فرانسوی: Tower Eiffel)‏  برجی فلزی در میدان شان دو مارس و در کنار رود سن واقع در شهر پاریس است. ایفل در میان رود سن و سمت دیگر البته کمی دورتر بنای گنبددار و زرینی قرار دارد که عمارت اینولید نام دارد و ناپلئون بناپارت در آن آرمیده است . برج ایفل که امروزه به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود، پربازدیدترین بنا تا کنون بوده و یکی از شناخته‌شده‌ترین بناها در جهان است.
ساخت برج ایفل در سال ۱۸۸۷ آغاز و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ به پایان رسیده است. در آغاز برج ایفل برای نمایشگاه جهانی و به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد ولی پس از ساخت این بنا مورد قبول همگان واقع نشد و از ۳۰۰ نفری که  به ساخت این برج شدیداً اعتراض نمودند، می‌توان از امیل زولا، گی دو موپاسان، شارل گارنیه و هم چنین الکساندر دوما نویسنده شهیر فرانسوی نام برد.
نام برج ایفل از نام سازنده‌اش گوستاو ایفل گرفته شده است.

 برج ایفل پاریس فرانسه eiffel-tower

برج ایفل با ۳۰۰ متر ارتفاع تقریبا معادل یک ساختمان ۷۰ طبقه می باشد، با انضمام یک آنتن ۲۴ متری که در بالای آن قرار گرفته ارتفاع کلی برج به ۳۲۴ متر تقریبا ارتفاع یک ساختمان ۸۱ طبقه  می رسد.
ایفل در سال ۱۸۸۹ به عنوان مرتفع ترین برج جهان بنا شد و این عنوان را تا سال ۱۹۳۰ که آسمانخراش کرایسلر (Chrysler) با ۳۱۹ متر ارتفاع در شهر نیویورک ساخته شد، حفظ کرد. امروزه ایفل، در کشور فرانسه پس از برج فرستنده Allouis Longwave با ۳۵۰ متر ارتفاع، در رده دوم قرار دارد، اما در شهر پاریس کماکان رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

eifel-towerبرج ایفل پاریس فرانسه

در این بنا ۷,۳۰۰ تن فلز به کار رفته و وزن کلی آن ۱۰,۱۰۰ تن می باشد. تعداد پله هایی که به نوک برج منتهی می شود تقریبا پس از هر بار بازسازی تغییر کرده، در ابتدا ۱,۷۱۰ پله وجود داشت، در اوایل دهه ۱۹۸۰ پس از اولین بازسازی، تعداد آنها به ۱,۹۲۰ رسید و امروز نیز ۱,۶۶۵ پله در ایفل به چشم می خورد.
بسته به دمای محیط اطراف، نوک برج ممکن است بر اثر انبساط فلزات، در قسمتی از برج که به سمت خورشید است، تا هشت سانتی متر تغییر مکان داشته باشد.
به منظور حفاظت در مقابل زنگ زدگی هر هفت سال یک بار با استفاده از ۵۰ تن رنگ، ایفل را رنگ می کنند. رنگ هایی که به کار گرفته می شود بسته به موقعیت متغیر است، در حال حاضر رنگ ایفل تقریبا قهوه ای است.

eifel-towerبرج ایفل پاریس فرانسه

این بنا بین سالهای ۱۸۸۷ تا ۱۸۸۹ به عنوان ورودی یک نمایشگاه بین المللی (Exposition Universelle) که به مناسبت یکصدمین سالگرد انقلاب فرانسه برگزار می شد، در مختصات جغرافیایی ۴۸°۵۱′۲۹″N و ۲°۱۷′۴۰″E ساخته شد. ایفل در روز ۳۱ ماه مارس سال ۱۸۸۹ افتتاح شد و از ۶ ماه مه همان سال در معرض بازدید عمومی قرار گرفت.
سیصد کارگر با استفاده از تعداد سه میلیون و پانصد میخ پرچ، ۱۸,۰۳۸ قطعه فلز ساختمانی را به هم متصل کردند. عملیات ساخت چنین بنایی بدون شک با خطرات بسیاری همراه بود، زیرا بر خلاف آسمان خراش های عادی، این برج روباز و بدون طبقات میانی بنا شده و عملا به جز دو طبقه که در پایین آن قرار دارد، چیز دیگری به چشم نمی خورد.

eifel-tower

به دلیل دقت و احتیاط فراوانی که در ساخت بنا به منظور حفظ جان کارگران به عمل آمد، ساخت این برج عظیم تنها یک نفر تلفات داشت، آنهم در زمان نصب آسانسوری که توسط شرکت Otis، بزرگترین شرکت سازنده آسانسور در جهان، انجام شد.
از ابتدای قرن بیستم  تاسال ۱۹۰۹ که در مجاورت ضلع جنوبی ایفل یک مرکز رادیویی دائمی ساخته شد، از ایفل به عنوان فرستنده رادیویی استفاده می شد. از سال ۱۹۵۷ این برج جهت ارسال رادیو و تلویزیون FM استفاده می شود.
ایفل دو رستوران به نام های Altitude ۹۵ در طبقه اول (۹۵ متر بالاتر از سطح دریا) و Jules Verne که یک رستوران فرانسوی بسیار گران قیمت مجهز به آسانسور خصوصی است، قرار دارد.

eifel-tower

ـ در سال ۱۹۳۰ با اتمام آسمانخراش Chrysler در نیویورک، ایفل عنوان مرتفع ترین برج جهان را از دست داد.
بین سالهای ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۴ تابلو های تبلیغاتی شرکت سیتروئن (Citroën)، به عنوان مرتفع ترین بیل بوردهای جهان، زینت بحش سه وجه برج بودند.
ـ در سوم ژانویه سال ۱۹۵۶ قسمت بالای برج طعمه حریق شد.
ـ در سال ۱۹۵۹ آنتن رادیویی فعلی به بالای برج افزوده گشت.
ـ در سال ۲۰۰۰ نورافکن های پر قدرت در برج نصب شد و از آن تاریخ تا کنون هر شب نمایشی از نورهای رنگارنگ برج، برفراز آسمان شهر پاریس اجرا می گردد.
ـ در ۲۸ نوامبر سال ۲۰۰۲ شمار بازدید کنندگان ایفل به ۲۰۰ میلیون نفر رسید.

eifel-tower

ـ در ساعت ۷:۲۰ بعدازظهر روز ۲۲ ژوئیه سال ۲۰۰۳، در اتاق تجهیزات فرستنده رادیویی ایفل، آتش سوزی رخ داد و فرو نشاندن آتش ۴۵ دقیقه به طول انجامید. خوشبختانه این واقعه تلفات جانی به دنبال نداشت.
نام ۷۲ تن از دانشمندان و مهندسین فرانسوی که در راه اندازی و ساخت این پروژه همکاری داشته اند، بر روی برج حک شده است. روی این حکاکی در اوایل قرن بیستم با رنگ پوشانده شد. در سال ۱۹۸۶ مجددا شرکتی به نام (SNTE (d&#۰۳۹;Exploitation de la Tour Eiffel Société Nouvelle به بازسازی این حکاکی پرداخت. شرکت مذکور طی قراردادی با مقامات شهر پاریس مسئولیت اداره و نگهداری ایفل را عهده دار شده است.

برج ایفل به وسیله ۳۳۶ پروژکتور نورپردازی شده است و ۲۰ هزار نور نقطه‌ای در شب این برج را به درخشش در می‌آورد که این نورها از ۸۰ کیلومتری قابل مشاهده هستند. در سال ۱۸۸۹ به وسیله ۱۰ هزار لامپ گازی نورپردازی شد از سال ۱۹۸۵ تا کنون با نور طلایی نورپردازی شده است.

 برج ایفل پاریس فرانسه eiffel-tower

.

.

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد